2010. február 28., vasárnap

TAVASZI MÚZEUMAJÁNLÓ


A hétvégém szokás szerint túlcsorduló volt, már ami a kultúrprogramokat illeti.
Most főleg a Néprajzi Múzeumra hívnám fel a figyelmeteket, hisz az állandó kiállítás mellett négy másik tárlat is fut párhuzamosan, baromira megéri néhány órát rászánni, arról nem beszélve, hogy az épület is egy csoda. A teljesárú belépőjegy kereken 1000 HUF.

A legizgalmasabb számomra a Torday Emil munkásságát bemutató kiállítás volt, sajnos épp ezen a héten zár. Torday az első háború előtt járt Kongóban, bődületes mennyiségű fotót készített és rengeteg tárgyat gyűjtött, aminek jó része a British Museumba került, lévén ők pénzelték az útját. Döbbenetes volt látni, azokat a rongyból készült labdákat, fából faragott gitárt, műanyagdarabokból, csontból készült játékokat, amit a jórészt cipőpucolásból tengődő tizenéves gyerekek maguknak készítettek. Látni azt, mekkora értéke van egy műanyagpalacknak, amit mi tízesével szórunk ki hetente- jó esetben a szelektív gyűjtőbe, hogy milyen nehéz, kemény életük van emberek millióinak ezen a könyörtelen kontinensen.

Persze, nem kell ekkorát ugrani, sem térben, sem időben ahhoz, hogy szembesüljünk a "való élettel"... A másik, júniusig látható kiállítás tiszteletre méltó alapossággal mutatja be a magyar parasztság helyzetét, közvetlenül az államosítás előtti időkben, egy heves megyei falu, Átány példáján keresztül. A Fél Edit és Hofer Tamás nevéhez kötődő, dokumentációs gyűjtőmunka során nem elég, hogy több ezer, a Téeszesítés miatt már funkcióját veszített használati tárgyat pakoltak kocsikra, megmentve őket az utókornak, de nagyon részletes felmérést végeztek, az akkor még élő hagyományok, ünnepi szokások, házasság, a mindennapi élet teljes körű leírásával. Az egyik teremben pl. összegyűjtötték mindazokat a tárgyakat, amit az egyes gazdák birtokoltak, aszerint, hogy milyen módúak voltak, pl hány darab kapája volt egy fertályos egy félhelyes egy stb. parasztnak. Sziszifuszi kármentő akció, ilyen már sosem lesz több. S azok a gyönyörűséges hímzett ködmönök! Egészen beleszerettem néhányba... :)

Átszaladtunk az állandó gyűjteménybe is, sok kis csoda van ott is, csak épp az a probléma vele, hogy nem elég tematikus. Ömlesztve ott látsz használati tárgyakat, vagy épp viseleteket, de képtelen vagy a kavalkádban átlátni egy-egy tájegység vagy korszak sajátosságait. Ez persze fakadhat a gyűjtemény, vagy maga a Múzeum évtizedek óta tisztázatlan helyzetéből is, nem tudom, csak igazán kár érte.

S végül, a finn kiállításról, amiért tulajdonképpen mentünk...
A tavalyi év üde színfoltja volt számomra az Iparművészetiben a Design Week keretében megrendezésre került Finn designerek kiállítás, aminek a galériáját megnézhetitek itt.
A Néprajzi Múzeum kiállítása azonban jóval több ennél, hisz a híres finn designerek mellett a Nokia telefonoktól a gumicsizmákon át, a helyes háncsszatyroktól a kantelékig és a teáskancsókig, nagyon széles tárgykultúrát bemutat, s a tárgyak által a mindennapi finn életet is. A szaunát, a mökkit, a természet szeretetét, de van külön Forma1-es, Kalevalás, finn metálos szekció is, ill. a finn nép történetét vázlatoló ágrajzok, ábrák, és egy személyes kedvenc; belehallgathatsz abba, hogy 12 nép, köztük a magyarok, manysik, svédek finnek stb. hogyan számolnak 1-től 10-ig. Szerintem ez elég kedves ötlet, a végeredmény pedig meglepő, de a poént nem lövöm le, menjetek el és hallgassátok, nézzétek meg Ti is!

* A fotó innen származik.

2010. február 24., szerda

GASZTROPERCEK


A tél gasztronómiai felfedezése számomra kétségkívül az a csodálatos céklasütemény
volt, amit Eszter blogján találtam. Ennek kapcsán a munkatársaim legnagyobb felháborodására kifejtettem, hogy a régiek sem paradicsomot és paprikát ettek telente, úgyhogy jobban tennénk, ha utálkozás és értetlenség helyett mi is visszatérnénk az olyan, egészséges, téli élelmiszerekhez, mint a krumpli, hagyma, cékla, kerékrépa stb. Azt hiszem, meggyőztem mindenkit.
Ennek örömére pedig ma magyar :) kínai kelből, póré-és vöröshagymából, FEKETERETEKBŐL remek kis téli salátát készítettem, kevés ecet, bors és csodálatos olívaolaj hozzáadásával. Friss fehérkenyérrel, lazacpástétommal, hmmmm. Az ebéd pedig házi zellerkémleves lesz, jó sűrűn, ahogy én szeretem, pirított kenyérkockák helyett ma épp napraforgómaggal tálalva. Éljenek a téli zöldek!

Amúgy meg, ja, még vissza a tegnapi naphoz, aztán remélem, itt már végre kiírom magamból a nyűgöket. Szóval, milyen is az, ha az ember fél éve nem látott barátai hazanéznek Angliából:
Conversation: "He"/-Me
csevegős "S akkor, egyetem, megvan?"
könnyed -Ja, meg, csak még a szakdolgozat...
vált "Aha, értem... S munka? Ugyanott?"
kis szünet -Hátő.., igen, egyenlőre.
bizonytalan "Nem is akarsz majd szakmádban elhelyezkedni?"
meggyőző -De, de, majd igen, csak egyenlőre, még..., tudod, ez most nehéz így itthon.
csend "Ühüm, ja, és, lakás? Még ott bérelsz, ahol előtte?"
zavart -Ja, igen, még ott, de már azér' keresgélek.
kegyetlen"El akartál onnan költözni, vagy nem?"
hablaty -Igen, igen, csak még nem tudtam, sok minden más volt.
kivár "Szüleid?"
kevésbé meggyőző Hát, most jól van mindenki szerencsére, köszi.
szünet "És... az a fiú akit említettél, hogy..."
leplezetlenül kétségbeesve-Jajjj, ne, kérlek már!!!

2010. február 23., kedd

MÁSODIK LÁTÁSRA



-MÁSODIK LÁTÁSRA


No, végül visszamentem szombaton is a Műcsarnokba, s jórészt hiánypótló nap volt.
Most láttam először olyan kultfilmeket, mint a Jégkrémbalett, vagy Huszárik Elégiája. A legjobban pedig, levonva a mérleget a két napból, Dobai Péter Archaikus torzó c. torokszorítóan gyönyörű, nyers filmje fogott meg, kétszer néztem végig a helyszínen és örömmel mondom, hogy rátaláltam a You tube nevű aranybányán is! Ugyan picit levon az értékéből, hogy a 30 perces filmet 7 részletre törve tették fel, de az értékmegőrzés és megosztás gesztusából semmit sem von le. Szóval, ismét csillagos ötös a Mücsinek, az egész akcióért. :)

Amúgy pedig furcsán semmilyen napok vannak, viszont pénteken megyünk a MüPába, Frank Martin Hamupipőke c. balettjét nézzük. Remélem jó lesz.

2010. február 19., péntek

JÉZUS TRAVEL ÉS SCHIRILLA BISZTRÓ


A villamoszötyögésből felpillantva kaptam el: JEZUS Travel. Amúgy ZEUSZ. Egy fokkal jobb.
Ma elmentem a Balázs Béla Stúdió munkásságát bemutató kiállításra a Műcsarnokba.
Kaptam karszalagot, úgyhogy holnap biztosan visszamegyek, mert nem mindent sikerült megnézni, amit szerettem volna. Izgalmas, szinte egzotikus számomra ez a korszak, főleg a fénykor, a '70-es évek- még a szüleim is gyerekek voltak.
Szerencsére nagyon sokszínű a paletta. Láttam szociofilmeket, pl. a nyomorból kitörni vágyó cigányokról (Sára, jajj!), fémipari munkásnőkről, parasztasszonyokról, akik arról panaszkodnak, hogy hiába állnak ugyanabban a sorban aratásnál, 1 forinttal így is kevesebb a bérük, mint a férfiaké ugyanott. Kirakatfilmeket is, állig begombolt, harcos erkölcsű elvtársnővel és egy másikat egy 18 éves, ifjú pártkatona beiktatásáról. Fotókat, többek közt Vető János és Erdély Miklós tabudöntögető, provokatív megmozdulásairól, filmet szódás szemüvegű, kócos értelmiségiekről, akik a kommuna-léttel kísérleteztek és az első magyar szépségkirálynő választás sajtóanyagát. Tudom, hogy későn szólok, de ez nagyon jó, érdemes benézni; sajnos vasárnap zár.

Ja, igen, és a kedvencem eleddig, ahonnan a kép is származik, Gazdag Gyula filmje, a Hosszú futásodra mindig számíthatunk. Magával ragad a kettőssége, az őrült-hős Schirilla derűje, az izzadó tanácselnök, a benne hagyott "ezt majd kivágjátok"-ok, Horthy felesége az oltárképen. Egyszerűen zseniális.

2010. február 18., csütörtök

"A nő, az olyan olajos valami..."- jegyezte meg egy beszélgetésben Ron, pár héttel az után, hogy elolvasta A bor filozófiáját Hamvastól. "Ja, de, igen, olyan."

Amúgy, lehet, hogy nem szerencsés egy most induló blog első bejegyzésében megnevezni olyan valakit, aki úgy fest, már elment (vagy még indulóban?). Mindegy, most akkor is ez van.