Megint izgi cikket sikerült összerittyenteni a Magyar Narancs eheti számában.
A Szerkesztő Háturul címmel írt négy bekezdésnyi kis szösszenete nem tudom, hogy mosolyra vagy bosszankodásra sarkall-e inkább. Ilyenkor mindig szeretnék odamenni és csak két szóban annyit mondani az írónak: "Jó reggelt!" Na jó, lehet, hogy kicsit meg is ráznám, hogy tényleg ébredjen....
A cikk a Pokorni Zoltán által beterjesztett indítványra reagál, miszerint a jövőben ne a főváros, hanem az egyes kerületek dönthessék el, saját magunk, milyen szobrokat, emléktáblákat szeretnének látni köztereiken. A Szerkesztő Úr ezt azért nehezményezi, mert épp az említett Pokorni Zoltán polgármestersége alatt álló XII-ik kerületben húzódik, immár 2005 óta (!), az a szégyenletes, elhíresült Turul-ügylet.
Aki nem tudná, 2005-ben a helyi önkormányzat úgy döntött, szeretne egy emlékművet állítani a XII-ik kerület hőseinek, akik a 2-ik világháborúban vesztették életüket. Hogy, hogyan sem, a mindenható főváros csak parkrendezési engedélyt adott a kerületnek, így az időközben mégis felállított emlékmű, a karmai közt kardot markoló turulmadár jelenléte kezdetektől illegális. Nem sorolnám fel az elmúlt öt év arcpirító, vicces, vagy szomorúan kacagtató szócsépléseinek, egymásra mutogató, impotens politikai és jogi megnyilvánulásait, sem az önmagukat a szoborhoz láncoló, a magyarság múltját könnyek és pátoszos gyújtóbeszédek közt védelmező, reszkető aggastyánok magánszámait, vagy a teret mostantól a bakancsos, militáns hordák búcsújáróhelyeként vizionalizáló liberális politikusok aggodalmait.
Egyszerűen csak szánalmas, ami itt folyik, nem értem, hogy miért nem gondolkodnak az emberek.
Háturul, írja a Szerkesztő- célozva arra, hogy Pokorni az októberre kiírt Legfelsőbb Bírósági tárgyalást mintegy hátulról előre szeretné ezzel az indítvánnyal kijátszani. Én meg azt mondom, Hát turul!!!- Szerkesztő Úr!
Amellett, hogy a világon semmi rosszat sem látok abban, hogy egy kerület, és ezáltal közvetve az ott lakók is, maguk döntsék el, hogy milyen szobrot és emléktáblát és parkot akarnak látni napra nap a saját területükön- sőt, csodálom, hogy egy liberális, demokrata értelmiségieket megszólítani kívánó lap szerkesztője úgy nyilatkozik- hogy egyedül a fővárost, vagy a Legfelsőbb Bíróságot tartja illetékesnek a kérdésben; én ezt eleve elég korlátozónak érzem a kisebb közösségek önrendelkezésére nézve, de emellett, még egyszer mondom: hát turul... Ez egy turul szobor.
Olyan, amilyen a "szocialista bányászváros", Tatabánya felett is áll, hatalmas, szétterjesztett szárnyakkal, immár 1896 óta, háborítatlanul, nem zavarva senkit-sőt, Sólyom László által 1992-ben lett újra felavatva. A helyiek imádják, kedvelt turistacélpont, aki Tatabányán jár, nem hagyja ki, a város jelképévé vált. A millennium tiszteletére Donáth Gyula készítette, az a szobrászművész, aki aztán a budai várban is elhelyezett egy ilyen gyönyörű madarat, tudja, közvetlen a Sándor-palota mellé.
Nem tudom, a tatabányai turult mennyire látogatják bakancsos újfasiszta hordák, de az biztos, hogy a Nemzeti Galériába már mentem úgy, hogy a várbéli turul előtt piros-fehér csíkos zászlókba csavart fiatalok énekeltek valami okból. Amellett, hogy ezen eléggé megdöbbentem, sosem jutott volna eszembe, hogy ezért azt a turult bizony le kéne már bontani onnan a vár fokáról...
Nem értem, mi a baj, épp a turullal. Ugyanolyan ősi, tipikusan "magyarrá vált", hm. ősmagyar mondai állatunk, mint a griff, a szkíta kultúrkörből átvett csodaszarvas, vagy a Szvatopluknak adott fehér ló. Igen, például a csodaszarvas mért nem zavar senkit? Pedig abból is számtalan átirat született, akár a közelmúltban is, például Győrbe, vagy a római Szent Péter székesegyházba is elhelyeztek, mindjárt hatot belőle! Vajon mért engedték ezt a rebellis, magyarkodó jelképet megjelentetni a Vatikánban, életnagyságú szobrok formájában? Azonnal követeljük ennek átértékelését. Például, van Budán is valami Aranyszarvas. Étterem és szobor is. Na, az is tuti, hogy valami újfasiszta rebellió.
Amúgy mindenki magánál van?
A Kárpát-medencében talált leletek közül, szerepel turul többek közt a rakamazi korongon, a nagyszentmiklósi kincsleleten, de igazi reneszánszát a millennium éveiben élte, s nem hiszem, hogy AKKOR valami rendszerellenes, vagy felbolygató jelképet láttak volna benne, különben sosem kerülhetett volna mondjuk a Ferencz József császárról elnevezett, általa felavatott híd tetejére, vagy épp a budai várba...
A provokativitiás, az önmagánál többet jelentés és az, hogy a helyi lakosok ehhez hogy viszonyulnak, ugyanez a témakör.
Ha ma valaki a Szamuely Tibor utcában, vagy a Kun Béla úton lakik Magyarország bármely településén (ne tagadjuk, akad ilyen), az alapvetően 3 dolgot jelenthet:
1. a helyi döntéshozók nem tudják, ki volt az a Szamuely Tibor
2. tudják, de nem zavarja őket/ esetleg épp úgy gondolják, a Tanácsköztársaság boldogult népbiztosát csak megilleti egy utcatáblácska községükben
3. sok pénz és macera lecserélni a táblát és a helyi lakosok okmányait, stb., szóval közvetve, de így is csak leszarják, mi áll azon a táblán.
De még egyszer mondom, ez nem is olyan kérdéses dolog, maradjon-e, illő-e, kit sértünk meg vele, mi a közvélekedés. Ez csak egy turul. Nem Szálasi vagy Gömbös emlékműve, nem egy vitatott személy, egy elfeledni kívánt szégyenkorszak, nem egy ideológia megtestesülése, hanem egy olyan madár, ami ősi, egységes magyar jelkép.
Ezt a szobrot annak az 1132 férfinak és nőnek szánták emlékül, akik a 2-ik világháború nevesíthető áldozatai voltak a kerületben. Egy feltörekvő szobrászművész, Szmrecsányi Boldizsár , Boldi készítette, aki nem mellesleg a fantasztikus Lechner Ödön ükunokája. (Amúgy amellett, hogy ez egy érdekes fotóblogra utaló link, ne terelje el a figyelmet a lényegről, ami fájdalmas benne: még a románokat sem zavarta az újólag felállított turul szobor Székelyudvarhelyen, csak a XII-ik kerületi SZDSZ-esek annyira kifinomultak a nemzeti jelképek iránt, hogy ekkora patáliát sikerült kavarni az ügy köré.) Azt mondanám, vihar egy pohár vízben.
Mindazok tehát, akik rosszhiszeműen visszaélnek ennek a szobornak a kérdéses helyzetével, alaptalanul riogatnak vele, felesleges indulatokat keltve, vagy épp zagya pártus ideológiák dicsőséges feltámasztását látják benne, szóval minden ökörséget belemagyarázva egyszerűen áthazudják valaminek ezt az emlékművet, és mindazok, akik közvetve vagy közvetlenül, de kicsit is asszisztálnak ehhez a fejetlenséghez, nos azok most nézzenek magukba, de mélyen, aztán pedig húzzanak a büdös francba. Köszöntem.