2010. április 24., szombat
APRÓ
Amúgy semmi extra, ma ragyogó nap volt, és mert ragyogott a nap, nagy sétát tettünk, elmentünk a Fővám téri piacra és csináltam isteni, zsenge besameles spárgát. Hmmmmmm..... Az jóság.
2010. április 22., csütörtök
SZÉPMŰVÉSZETI FOLYT KÖV.
Szóval a tegnap ígért post a kiállításról...
A kiállításokat általában szakmai szemmel nézem. Egy szimpla látogató talán elmegy mellette, de engem mindig baromira érdekel (főleg, ha tetszett, amit láttam), a kurátorok, szervezők, támogatók listája. Hogy ki által, kinek az ötletéből, megfeszített munkájából van most itt az, ami, mert ez nagyon fontos.
A Degas kiállítás főkurátora egy őszöreg orosz néni, Irina Antonova, hosszú- hosszú évtizedek óta a Puskin Múzeum igazgatója, idén ünnepelte 92-ik (!) születésnapját. Wow.
A hányattatott múzeum intézménytörténete is izgalmas. Az egyszerűen dizájnolt honlap angol nyelvű tájékoztatója császári alapításról ír, majd teljes egészében kihagyja az 1919-es eseményeket (jóllehet, a mostani kiállítás alapja is a francia festészet egyik legragyogóbb időszakában, a 19-20-ik század fordulóján született orosz magángyűjtemények ekkori államosításából született). A '40-es évek története is elintéződik néhány Szovjet-Oroszországon belüli intézményi átrendezéssel, majd néhány szűkszavú mondat: 'From 1949 to 1953 the exposition of the Museum has been curtailed. The complete building was occupied by the huge "Exposition of Gifts to Joseph Stalin from the peoples of the USSR and foreign countries".' A Sztálinnak juttatott "ajándékok" mellett itt megemlíttetik, hogy a szovjet katonák "megvédték" (sicc!) többek közt a Drezdai Képtár anyagát is a második világháborúban- tehát ide kerültek azok a műkincsek- majd ezen szimpla kijelentés után újabb elegáns, 30 éves ugrás az időben és az emlékezetben.
Semmi, csak egyszerűen érdekes az egész, hogy ki, hogyan, mire emlékszik.
Hogy a Puskin Múzeumnak még mindig ez az asszony az igazgatója. Vajon a Drezdai Képtár is hálás a hős szovjet katonáknak, amiért megvédték a festményeket? Azoknak a képeknek a legnagyobb része sosem tért vissza Szovjetúnióból...Vajon Scsukin, Tretyakov, Morozov és mindazon gazdag textil-és cukoripari nagykereskedők és családjaik, akiknek a magángyűjteményét most Budapesten kiállították, ugyanolyan hálásak lennének? Amiért nekik menekülni, bujdosni, kifosztatni és meghalni kellett az anyagi és társadalmi helyzetük miatt, többek között ezek miatt a képek miatt is... Ezek a jóizléssel válogatott festmények valaha lakószobákban, magánemberek ebédlőinek falán függtek, békés, teázgató nagynénik gyönyörködtek bennük napos vasárnap délutánokon, értékes szerzemény voltak, befektetés, kincs, megbecsült magántulajdon; most legalább mindenki láthatja őket.
Nem akarok ítéletet mondani, aki járt a National Gallery-ben vagy a Louvre-ban és sosem gondolt arra, hogy "ezek a franciák/angolok etc.-folytatható a végtelenségig, szóval hogy háborúkban mi mindent összeloptak"- az most úgysem érti, miről beszélek. Mert hogy Napóleon is végigrabolta Európát, és ki mindenki még, és a szovjet bűn nem lesz nagyobb csak azért, mert a közelmúltban történt, csak borzongatóbb. Most úgy megérintett a történelem szele...
De persze a kiállítás nagyon jó, már írtam is. Érdemes megnézni, amiatt is, hogy kuriózum. És mert komoly áttekintést ad arról, hogy mi történt a festészetben az 1860-as évektől kb 1930-ig. Csak szösszeneteket villant, minden csak jelzésérték, egy Sisley, egy Toulouse-Lautrec, Renoir, két Monet. De minőségben mindezt. Egyetlen van Gogh, két Gauguin. Csak hogy lásd, hogy ne felejtsd, hogy ez is ott volt, és ő is akkor. Könnyedén végigvezet az időn, okosan, szűkszavúan, csodás képeken át (mindegyik mellett rövid ismertető). Látható még pár napig.
A Múzeum boltban pedig hatalmas leárazás van, 7-8 ezer forintos albumok 990 forintért. Lefotóztam nektek a tegnapi szerzeményt, nem egészen 2500 forint.. :)
2010. április 21., szerda
SHORT AND QUICK- PROGRAMAJÁNLÓ

2010. április 20., kedd
GYÁSZ ÉS FEHÉR ORCHIDEA

Fehér orchidea volt Anya esküvői csokra, fehér orchidea volt a koszorúnkban; ugyanott vettük.
Az jutott eszembe a napokban, hogy az ember elköltözhet, élhet másik országban és lehetnek gyerekei másik földrészen, OTTHON mégis ott van, ahol az Apja sírja. Jó esetben. A halál determinál, földrajzilag is, nem tudom, gondolt-e erre Heidegger.
Sokan voltunk a temetésen, egy gyönyörű, zöldellő völgyben, körülöttünk harsog a tavasz, zöldben-sárgában-aranynapfényben ordít az élet, mi csak állunk a sír mellett, többszáz barát, rokon, a földön úsznak a koszorúk, csokrok, a miénk az egyik legnagyobb, vagy ötven szál fehér orchidea. Szegény Apám nem tud sírni, Nagyapa hangosan káromkodik, így szakad ki belőle a bánat. A temető két oldalán búzaföldek, a harmadik oldalon elzárt kert, hortus conclusus, benne hat-hét, békésen legelésző bárány. Ez tetszene Neki, tudom.

Utóbbi fotó Nina albumából (Szalajka).
2010. április 10., szombat
2010. április 9., péntek
SZÖSSZENET A NAPBÓL
Vajon mér' kell ezt nekem tudni?
2010. április 8., csütörtök
A REMÉNYHEZ VALÓ JOGRÓL
2010. április 4., vasárnap
HÚSVÉT

Ki nyitja meg a betett könyvet?
Ki szegi meg a töretlen időt?
Lapozza fel hajnaltól-hajnalig
emelve és ledöntve lapjait?
Az ismeretlen tűzvészébe nyúlni
ki merészel közülünk? S ki merészel
a csukott könyv leveles sürüjében,
ki mer kuatni? S hogy mer puszta kézzel?
És ki nem fél közülünk? Ki ne félne,
midőn szemét az Isten is lehúnyja,
és leborúlnak minden angyalok,
és elsötétül minden kreatúra?
A bárány az, ki nem félközülünk,
egyedül ő, a bárány, kit megöltek.
Végigkocog az üvegtengeren
és trónra száll. És megnyitja a könyvet.
A Feltámadt Krisztus dicsőségében, áldott Ünnepet kívánok!
A mai nap számomra versekben merítkezéssel telt, Dsida Jenő, Jékely Zoltán, Radnóti. A hangulat pedig főleg ez. Az argenín csoda, Mercedes Sosa énekli a nem kevésbé csodás chilei Violeta Parra szerzeményét. Szívszaggatóan szép, köszönet az életért.